Växthuset uppsala kommun


Växthuset skola

Botaniska trädgårdens tropiska växthus byggdes på talet för att hysa växter från jordens alla hörn. Här finns Uppsalas enda regnskog med palmer, bananplantor, kaffeträd och orkidéer. Strosa runt bland lianer, gigantiska blad och insektsätande växter.


  Växthuset förskola

Tips på saker att göra på påsklovet. Påsklovet närmar sig och ledighet för våra elever. På påsklovet finns det många kostnadsfria aktiviteter för barn och ungdomar i Uppsala kommun. 24 mars
 • växthuset uppsala kommun


 • Uppsala kommun skola

  Växthusets förskola. Eksätravägen 2. 55 Uppsala. Avdelningar. Ärtan. 49 76 Bönan. 47

  Växthuset förskola hultsfred

  Välkommen till oss! Växthuset ligger i Gottsunda i närheten av det natursköna Hågadalen och Gottsundagipen. Det ger oss bra möjligheter till uteundervisning och friluftsaktiviteter. I Växthusets närhet finns bibliotek, teater och simhall.

  Växthuset personal

 • Hitta information om Uppsala Kommun - Växthusets Förskola. Adress: Eksätravägen 2, Postnummer: Telefon:
 • Växthuset personal
 • Växthuset förskola sollentuna

  I natursköna Södra Gottsunda med gipen och skogen runt hörnet ligger Växthusets förskola. Vi är grannar med Växthusets skola v2, där barnen går i förskoleklass och åk 1. Vi har fyra åldersindelade avdelningar på Växthusets förskola. På Ärtan är barnen år, på Bönan år, på Citronen år och på Melonen år.

  Växthuset förskola uppsala

   Uppsala linneanska trädgårdar. Botaniska trädgården med Tropiska växthuset och orangeriet Linneanum är öppen året runt.. Linnéträdgården med Linnémuseet är öppen maj-september, men museet kan ta emot bokade grupper även under vintern.


  Växthuset skola uppsala

  Eksätravägen 2. 55 Uppsala. Avdelningar. Ärtan. 49 76 Bönan. 47 76