Innebandy turnering umeå


 • Umeå innebandy cup 2023
  1. Umeå cup 2023

  Nu meddelar Svenska Innebandyförbundet, tillsammans med Onyx Innebandy och Visit Umeå, att SDF-SM byter spelort och kommer att spelas i Umeå. Mästerskapet arrangeras tillsammans med den lokala organisatören Västerbottens IBF och nya datum är satta till den november

  Umecupen 2023 spelschema

   Turneringen spelas den augusti i Umeå och turneringen har klasser för de flesta, allt från ungdom till de äldsta. Matcherna spelas 3 mot 3 plus målvakt, förutom vissa klasser som spelas utan målvakt på småmål. – Det är en utomhusturnering för alla som älskar innebandy. 3 mot 3-turnering med målvakt.

  Umecupen 2023

  SDF-SM spelas i Nyköping – års turnering till Umeå. SDF-SM har fått nygamla spelplatser till de närmsta åren. Nyköping, som skulle arrangerat turneringen i januari i år, får släppa bollen vidare till Umeå som arrangerar i höst medan Nyköping får en ny chans nästa år. Årets upplaga av distriktslags-SM (SDF-SM) skulle.

  Umecupen 2023 anmälda lag

  UMEÅ VÄSTRA. Umeå Västra är en renodlad innebandyförening med % fokus på damverksamhet där vi tränar för långsiktig framgång. Säsong / har vi dubbla lag i både division 1 och juniorallsvenskan DJ18 samt ett gemensamt lag i Damutveckling A. Läs mer om vår förening.


  Umeå floorball festival

  Innebandy i Umeå för alla. Hyr vår innebandyhall i Umeå och spela innebandy. Liten, mellan och stor plan.

  Scandic cup 2023

  – Umeå har många fina arenor att spela i. Det är fulltidsmatcher och ett bra sätt att förbereda sig inför säsongen. Samtliga matcher kommer att webbsändas. Mer information och hur du anmäler ditt lag hittar du på: Fakta om Umeå Scandic Cup. Arrangör: IBK Dalen. Datum: augusti och 30 augusti
 • innebandy turnering umeå
 • Umeå innebandy cup 2023

 • Spela innebandy i Umeå. Innebandyn kom till Sverige i slutet av talet och är idag Sveriges tredje största lagidrott. Korpen arrangerar träningar, seriespel och cuper i innebandy. Både företag och kompisgäng kan vara med och spela.
 • Umeå cup fotboll 2023

  Starta nästa säsong med Umeå Scandic Cup! 29 mars, , ANNONS. Nu kan man anmälan sig till Sveriges största försäsongsturnering för senior- och juniorlag. Umeå Scandic Cup är en anrik turnering som funnits i olika namn sedan talet, och är den största i landet på försäsongen för senior- och juniorlag. Årets upplaga.